STRAKA DOMÁCÍ

Sledujte také: Stračí stránky Straka obecná Krkavec Velký

Sojky, kavky, vrány, havrani, krkavci...

Obsah tohoto webu jde (asi z 90 %) aplikovat také na ostatní krkavcovité ptáky.

Jak zde bylo již uvedeno, straka obecná je členem rodiny (čeledi) krkavcovitých, kam se po jejím boku řadí: kavky, vrány, sojky, havrani, ořešníci a samozřejmě krkavci. Celá tato čeleď má společné některé charakterové rysy: střední vzrůst, univerzálnost (a to jak v potravě, tak v životním prostředí), bohatý společenský život a v neposlední řadě také vysoká inteligence (alespoň mezi ptáky) − něco víc se dočtete v části: Straka obecná − člen chytré rodiny.

Každý společný rys se u toho projeví více a u tamtoho zas méně. Zhruba můžete při chovu vycházet z informacích uváděných na tomto webu pro straku, ale s těmito odlišnostmi:

Sojka obecná

Je menšího vzrůstu s hmotnost výjimečně přesahující 250 g. Obývá jak lesy či kulturní krajinu, tak města. Z chovatelského hlediska se pyšní slušivým a na naše ptactvo velice pestrým šatem. Z uvedených druhů je nejvíce býložravá, protože v jejím jídelníčku zaujímají významnou roli žaludy a ořechy. Jsou pověstné svou vysokou schopností imitovat různé zvuky – snad každá sojka má ve svém repertoáru teritoriální volání káně lesní, některé mečí, či mňoukají.

Sojky jsou značně temperamentní, méně společenské a dle mého odhadu se u nich častěji projevuje agresivita. Vzhledem ke své velikosti však nejsou přímo nebezpečné. Jejich míra ochočitelnosti je mezi zde probíranými druhy spíše nižší a zároveň jsou méně věrné svému chovateli. Nicméně to z nich nedělá beznadějné případy − při zvýšeném úsilí nebo při troše štěstí lze s nimi navázat také moc pěkný vztah (vzpomeňte na krakonošovu sojku-práskačku).

Sojka která s oblibou navštěvuje andulky

Kavka obecná

Černošedý pták velikosti sojky, často obývající lidská sídliště. Na první pohled vás na kavce zaujmou její krásné oči. Jako jediné mají tmavou panenku a světle modrou duhovku a rovněž jako jediné dovedou poznat kam se díváte pouze podle pohledu vašich očí (nikoli podle natočení hlavy). Přestože jsou docela temperamentní, jsou spíše mírnější povahy a méně agresivní. Dále jsou velmi dobře ochočitelné, což z nich dělá asi nejvíce pohodového zástupce této rodiny. Potrava je podobná, snad více rostliná a obsahující menší podíl masa obratlovců.

Kavka se tedy jeví jako jasná volba. Co je však překážkou a co musíme respektovat je ustanovení zákona "o ochraně přírody a krajiny" a jeho prováděcí vyhlášky 395/1992 Sb., kde je kavka obecná uvedena jako silně ohrožený druh.

Vrána černá, vrána šedá

Na našem území se převážně setkáváme s vránou šedou (černošedý šat). Pouze v západních Čechách je zastoupena Vrána černá. Vyhledávají polootevřené plochy a kulturní krajiny, vyhýbají se hustým lesům, či centrům měst. Hmotností zpravidla přesahující 500 g se řadí mezi ty větší druhy.

S vránami nemám prakticky žádné zkušenosti (přímé, ani zprostředkované), takže se raději nebudu více rozepisovat – jen poznamenám, že zde se dostáváme již do vyšší hmotností kategorie, čímž roste riziko vážnějších zranění po úderu zobákem.

Havran polní

Statný pták s hmotností okolo půl kilogramu, nosící velice důstojný, černý šat s kovovým leskem. U dospělých jedinců dominuje bílá lysina kořene zobáku. Životní prostředí si volí podobné jako vrány. Jsou tažní a jejich hejna se po desetiletí vrací na stejné místo. Často obývají okraje měst. Havrani působí rozvážným dojmem, ale jsou to docela živí ptáci. Přestože nejsou výrazně agresivní, jedná se již o větší druh a tak v případě napadení dovedou silně udeřit.

Co se jídelníčku týče, ten je velice podobný tomu stračímu, snad jen s tím rozdílem, že snesou hrubší konzistenci potravy. Havrani jsou chytří, hraví a velice družní. Tato kombinace z nich dělá velice zajímavé společníky.

Krkavec velký

Jednoznačně největší druh ze zde uvedených – jedná se o opravdu velkého ptáka. Jeho hmotnost přesahuje i 1,5 kilogramu a tak se častěji uchyluje k lovu, či sběru mršin. Preferuje rozsáhlé lesy a horskou krajinu, ale místy zasahuje i do lidských sídlišť. Má černý, kovově lesklý šat a nápadný, klínovitý ocas. Je to těžkopádný, ale na svou velikost docela agilní pták obdařený vysokou inteligencí – mezi uvedenými druhy asi největší. Tyto vlastnosti z něho dělají opravdu mimořádného společníka, ovšem vzhledem k jeho rozměrům náročného na prostředí a při nezvládnuté výchově velmi nebezpečného. Další komplikací je ustanovení zákona "o ochraně přírody a krajiny" a jeho prováděcí vyhlášky 395/1992 Sb., kde je krkavec velký uveden jako ohrožený druh

Více se o krkavci (zatím) rozepisovat nebudu. Místo toho uvedu odkaz na slovenské webové stránky které se krkavci věnují: krrkavec.webnode.sk

kontakt     Návštěvní kniha − diskuzní fórum ↑ Nahoru ↑

Poslední aktualizace 28. září 2018

Aktuality:

O slovo se hlásí podzim. Z vykulených a neohrabaných mláďátek jsou dnes odvážní výrostci, kteří se v přírodě formojí do jakýchsi pouličních gangů, nebo-li stračích školek.

Podzim je čas pelichání a tak se nelekejte, pokud vaše straka začne náhle plešatět či ztrácet peří nějakou jinou, nezvyklou formou. Inu, každá straka pelichá jinak, ale skoro vždycky to nakonec dobře dopadne.

StrakaDomácí.cz má Facebook! Chcete se podělit o své zajímavé zkušenosti, pěkné foto nebo třeba video? Směle do toho!


Starší aktuality zde...
Anketa:

BlueBoard.cz
Starší ankety zde...